تبلیغات
ترجمه مقاله و پروژه های دانشجویی - نوجوان امروز خود را در آثار نویسندگان پیدا نمی‌کند

ترجمه مقاله و پروژه های دانشجویی

ترجمه تخصصی انگلیسی به فارسی مقاله و متن, در رشته های مدیریت, اقتصاد و حسابداری

نویسنده : sinister
تاریخ : دوشنبه 27 آذر 1396 04:37 ب.ظ


احمد عربلو معتقد است متاسفانه امروزه در ادبیات نوجوان، نویسندگان مسائلی را می‌نویسند که چندان برای نوجوانان باورپذیر نیست؛ از آن رو که به جای نگاه از دریچه ذهن نوجوان امروز، به دنیای نوجوانی خود پناه برده‌اند.

احمد عربلو نویسنده کودک و نوجوان، عضو هیات مدیره بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان و سردبیر ماهنامه «یکی بود، یکی نبود»، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری مطالعه، مهم‌ترین نکته در زمینه ادبیات کودک و نوجوان را تفکیک این دو گروه سنی از هم دانست و اظهار کرد: گرچه «کودک» و «نوجوان» همیشه کنار هم می‌آیند اما این دو به دلیل روحیه، شخصیت، بلوغ فکری و شرایط ذهنی متفاوت، اختلاف ماهوی دارند. تفکیک ادبیات کودک و نوجوان، بحث بسیار پیچیده‌ای است اما اگر قرار باشد تعریف ساده‌ای در این زمینه ارائه کنیم باید بر اساس موضوع، محتوا، کتاب‌سازی، تصویرگری و ... تصمیم بگیریم.

این نویسنده درباره کتاب‌های کودک به مفاهیم قابل درک برای این گروه سنی اشاره کرد و گفت: نویسنده باید فضای ذهنی کودک را بشناسد تا بتواند دنیا را از نگاه آن‌ها ببیند و به مفاهیم و عناصر قابل لمس‌شان، بپردازد. یک کتاب خوب هرچه قدر زیبا، جذاب و پر از نقش و نگار باشد بدون مفاهیم قابل درک برای کودک، یک کتاب کودک نخواهد بود.

وی با بیان این که نویسندگان گاهی مفاهیم قابل درک کودکان را فراموش کرده و به زبان کودکانه بسنده می‌کنند، اظهار کرد: ویژگی دوم یک کتاب کودک، موضوع است؛ ما باید توجه داشته باشیم که در ایران زندگی می‌کنیم، فضا و روحیه شرقی داریم و کودکمان نیز در این فضای شرقی پرورش یافته و دغدغه‌ و نیازهای او، ممکن است با کودکانی از فرهنگ‌های دیگر متفاوت باشد. مثلا..

این نویسنده ادامه داد: در زمان انتخاب کتاب، علاوه بر توجه به مفاهیم، لازم است والدین به موضوعات مطرح شده در اثر نیز توجه کنند چراکه گاهی نویسنده بی‌اعتنا به تفاوت‌های فرهنگی و صرف تقلید از آثار برتر جهان، اثری غیرقابل درک برای کودک خلق می‌کنند.

سردبیر ماهنامه داستانی «یکی بود، یکی نبود» نوع کتاب‌سازی و تصویرگری را نیز در انتخاب کتاب کودک، موثر دانست و ابراز کرد: کتاب‌های کودک با توجه به شرایط سنی کودکان شکل ویژه‌ای دارند و ضمن جذابیت با داشتن فضای انتزاعی، راهی برای جذب این گروه سنی به مطالعه را فراهم می‌کنند.

به گفته نویسنده «وقتی آقای مدیر کارآگاه می‌شود»، یکی از مسائل مهم در کتاب‌سازی و تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان، توجه به ویژگی‌هایی بومی است و امروزه بسیاری از هنرمندان، تاکید دارند که حتما باید تصویر کتاب‌های کودک و نوجوان، بومی‌ باشد.

وی در این باره افزود: در زمینه بومی‌سازی بسیاری پا را فراتر نهاده‌اند و معتقدند برای تصویرگری کتابی که قرار است به دست یک کودک روستایی برسد و کتابی که در دست یک کودک شهری است نیز باید به ویژگی‌های منطقه‌ای توجه کرد چراکه این دو روحیات متفاوتی دارند.

عضو هیات مدیره بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان، درباره کتاب مناسب برای گروه سنی نوجوان نیز ضمن اشاره به مفاهیم، موضوع، تصویرگری و کتاب‌سازی مناسب این گروه، تصریح کرد: متاسفانه امروزه در ادبیات نوجوان، نویسندگان مسائلی را می‌نویسند که چندان برای نوجوانان باورپذیر نیست؛ از آن رو که به جای نگاه از دریچه ذهن نوجوان امروز، به دنیای نوجوانی خود پناه برده‌اند.

وی ادامه داد: هم‌چنین برخی نویسندگان نوجوان‌نویس اصرار دارند بر جنبه بزرگ‌شدن نوجوان تاکید کنند و به مفاهیمی غیرقابل درک و غیرضرور چون ازدواج و ... می‌پردازند. از آن جا که این مفاهیم را نمی‌توان به طور کامل برای نوجوان تفصیل کرد تنها به گره‌افکنی در ذهن او می‌انجامد و به رشد وی نیز کمکی نخواهد کرد.

عربلو معتقد است نوجوان، شخصیتی پر شور است و تمایل دارد خود را به همراه کنجکاوی، نیازهای مذهبی، استعداد، شخصیت در تکاپو و تنش‌های درونی در کتاب ببیند نه کوچک‌تر و منفعل‌تر و نه بزرگ‌تر که از دنیای قابل درک او فراتر رود.

این نویسنده در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تصویرگری مناسب کتاب نوجوان نیز گفت: تصویرگری کتاب نوجوان نیز امری بسیار مهم است چراکه از یک سو ما تصویرگران حرفه‌ای کتاب نوجوان نداریم و از سوی دیگر، این تصویرگری فراتر از فضای انتزاعی تصویرگری کودک است که از فضای خشک و خالی از تصویرگری بزرگسال نیز فاصله دارد.

وی در پایان تاکید کرد متاسفانه نویسندگان نوجوان، آنقدر درگیر تکنیک شده‌اند که نیازهای این گروه سنی را فراموش کرده‌اند و نوجوان امروز نیز خود را در میان آثار پیدا نمی‌کند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر